Son Konu

POMEM Başvuru Şartları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
POMEM Başvuru Şartları

POMEM yani Polis Meslek Okulu başvuru şartları şoyledir:

a) Turkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

b) En az dort yıllık yuksek oğretim kurumu veya bunlara denkliği Yuksek Oğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yuksek oğretim kurumlarından mezun olmak

c) Değerlendirme ve secme işlemlerinin ilk gunu itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar icin 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar icin 30 yaşından gun almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş duzeltmelerinde duzeltmeden onceki yaş dikkate alınır)
Askerliğini yapmamış erkek ve bayan adaylar icin 08101985 tarihi ve sonrasında doğanlar,

Askerliğini yapan, bu tarihte terhis olabileceğini belgeleyen erkek adaylar icin 08101983 tarihi ve sonrasında doğanlar

c) Erkekler icin 167 santimetreden, bayanlar icin 165 santimetreden kısa boylu olmamak

d) Sağlık yonunden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yonetmeliğinde belirlenen şartları taşımak

e) Başvuru oncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idari yaptırım uygulanmamak veya hukum giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuclandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire cevrilmemiş olmak

f) Turk Ceza Kanununun 53 uncu maddesinde belirtilen sureler gecmiş olsa bile; kasten işlenen bir suctan dolayı altı ay veya daha fazla sureyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin guvenliğine karşı suclar, anayasal duzene ve bu duzenin işleyişine karşı suclar, milli savunmaya karşı suclar, devlet sırlarına karşı suclar ve casusluk, zimmet, irtikap, ruşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, guveni kotuye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suctan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kacakcılık suclarından;

1) MahkUm olmamak
2) Hukmun acıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak
3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak

g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır

ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına uye bulunmamak, daha onceden uyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, teror eylemleri ile organize suc faaliyetlerine katılmamış olmak

h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi gormuş veya goruyor olmamak

i) Silah taşımaya ve silahlı gorev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

j) 852005 tarihli ve 25809 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri EğitimOğretim Yonetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler haric, Genel Mudurluk bunyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya cıkarılmış ya da herhangi bir yuksekoğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle cıkarılmamış olmak

k) KPSS P3 puan turunden, (60000) taban puan veya uzerinde puan almış olmak

l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak guvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucları olumlu olmak
şartları aranır

Üst Alt