Son Konu

Okul değiştirme şartları nedir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Okul değiştirme şartları nedir?

Okullar Arası Nakil ve Gecişler

Genel Liselere Nakil ve Gecişler

Madde 5 Genel liselere nakil ve gecişler:

a) Resmi ve ozel Anadolu lisesi, yabancı dil ağırlıklı lise, Anadolu oğretmen lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler

lisesinden genel liselere oğrenci nakli;

1 ) Oğrenci velisinin ikametinin değişikliği,

2 ) Ozel bir orta oğretim kurumundan nakil isteği,

3) Tasdikname ile okuldan uzaklaştırma cezası alınması,

4 ) Oğretim programlarını izlemekte zorlanan veya uyumsuzluk gosteren oğrenci icin velisinin nakil isteğinde

bulunması ve bu isteğin rehber oğretmenin katıldığı sınıf oğretmenler kurulunca da uygun gorulmesi,

5) Hazırlık sınıfından ayrılmak istenmesi

durumları goz onunde bulundurularak, velinin yazılı isteği uzerine Yonetmelik hukumlerince yapılır

b) Farklı tur program uygulayan orta oğretim kurumlarından genel liselere oğrenci nakil ve gecişleri;

1) Hazırlık sınıfları ile 9 uncu sınıflarda şartsız olarak,

2) 10 uncu sınıfın sonunda; gececeği alana 9 uncu sınıfta kaynaklık eden derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı

ortalamasının en az “ 300 ve alan değişikliğinde sorumlu olacağı dersler dikkate alınmadan ust sınıfa devam etmeye

hak kazanılmış olunması durumunda ders yılı sonundan itibaren yeni ders yılının ilk bir ayı icinde yapılır

Ancak sağlık durumu acısından oğrenim gorduğu alandalda oğrenime devam etmesinin mumkun olmadığına dair resmi

sağlık kurumlarından alınacak sağlık kurulu raporuna dayalı isteklerde not şartı aranmadan yapılır

Nakil ve geciş isteği kabul edilen oğrenciler; onceki okullarında gormedikleri dersler ile gordukleri halde haftalık

ders saati sayısı farkı bir ders saatinden fazla olan derslerden sorumlu tutulur ve bu oğrenciler, ortalama

yukseltme ve sorumluluk sınavları donemlerinde sınavlara alınırlar

Acıkoğretim Lisesi Oğrencilerinin Orgun Oğretim Kurumlarına Nakillerle Gecişleri

Madde 6 Orgun oğretim kurumlarına kayıtkabul şartlarını taşıyan ve okuma hakkını kullanmamış olan acıkoğretim

lisesi ile mesleki acıkoğretim programına devam eden oğrencilerin nakil ve gecişleri bu Yonergenin 5 inci maddesinin

(a) ve (b) bendlerindeki esaslar doğrultusunda, naklen gidilecek okulun bağlı bulunduğu Genel Mudurlukce

belirlenecek kriterlere gore yapılır

Aynı Tur Orta Oğretim Kurumları Arasında Oğrenci Nakilleri

Madde 7 Aynı tur orta oğretim kurumları arasındaki oğrenci nakilleri, ortalama yukseltme ve sorumluluk sınavları

başlangıcının beş gun oncesinden itibaren sınavların bitimine kadarki donemin dışında ikamete dayalı olarak oğrenci

velisinin yazılı isteğiyle yapılırAncak okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası alan, sınıf gecen ve ortalama

yukseltme ve sorumluluk sınavlarına girmek istemeyen oğrencilerin nakilleri bu sureler icinde de yapılır

Ozel Yonetmeliği Bulunan Orta Oğretim Kurumlarına Nakil ve Gecişler

Madde 8 Ozel yonetmeliği olan orta oğretim kurumlarına nakillerde, yurt dışından gelenler de dahil kendi ozel

yonetmelik hukumleri uygulanır

Üst Alt