Son Konu

Huawei'nin İşletim Sistemi Ark OS'tan İlk Görüntüler

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Huawei'nin Android lisansının iptal edilmesiyle birlikte Huawei resti çekmiş ve şirket, B planlarının hazır olduğunu duyurmuşlardı. Kısa bir müddet sonra bu B planının aslında Huawei'nin kendi işletim sistemi olduğu ortaya çıkmış, şirketin bundan sonra üreteceği akıllı telefonların da bu işletim sistemini kullanacağı söz edilmişti. Acilen akabinde işletim sisteminin ismini birkaç gün boyunca konuşmuştuk gelgelelim şirketin aldığı tescil dokümanı ile bu işletim sisteminin isminin 'Ark OS' olacağı katılaşmıştı. Şirket, kendi işletim sistemleri ile ilgili çalışmalarını sürat kesmeden sürdürürken Ark OS ile ilgili birtakım ekran manzaraları ortaya çıktı.

Huawei Central tarafından paylaşılan manzaralarda Ark OS'un ayarlar menüsünün nasıl olacağı görülebiliyor. İşte Huawei'nin işletim sistemi Ark OS'tan birinci imajlar;

94230028e74d712cfa644789d7fb2a3ca915b911.jpeg
Trump'ın yapmış olduğu açıklamaların çabucak akabinde Google'ın Huawei'ye uyguladığı lisans iptali yaptırımı Huawei'yi kendi işletim sistemleri konusunda mecbur bırakmış üzere görünse de aslında durum bu türlü değil. Huawei'nin bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı birinci kere 2012 yılında mahallî medya kaynakları tarafından bildirilmişti. Şirket, o periyotlarda yalnızca acil durumlar için hazırladığı bu işletim sistemini, kullanıcıların alışılagelmiş koşullarda kullanmayacaklarını belirtmişti. Huawei'nin bu öngörüsü bir halde şirketi haklı çıkarmış oldu ve şirketin elinde artık elle tutulur bir işletim sistemi var.

Şu an için Ark OS ile ilgili haberler hudutlu. Velev elimizde bu imajlardan gayrı net bir şey yok diyebiliriz. Şirketin Ark OS'u ne devir kullanacıların hizmetine sunacağı ve hali hazırda Huawei sahiplerinin Android'e devam mı edeceği yoksa onlarında mı Ark OS'a geçeceği bilinmiyor. Gözler Huawei'den gelecek olan yeni açıklamalarda.

Üst Alt